skip to Main Content

Jak změnit své návyky a zatočit s denní rutinou

Minule jsme se společně zamýšleli nad tím, jak změnit vytvořené návyky a jakým způsobem vytvořit nové. Takové návyky, které nás budou podporovat na naší cestě za vytouženým životem. Prvním krokem bylo zvědomení našich návyků, důležitým pravidlem bylo přestat na vše říkat ANO, ujasnit si, co je pro nás v životě důležité, vytvořit si plán, podle kterého pojedu a hlavně začít! 

Dnes přidáme další důležitá pravidla, která nám pomohou při vytváření nových návyků.

1. Přestaňte poslouchat všechny Vaše negativní myšlenky

„Nevím, jak to udělat.” „Nemám dost času.” „Selžu a lidé mě budou soudit.” „Stejně to nemá cenu, stejně to nezměním.“  Znáte to? 

A víte, že i tyto myšlenky jsou návykem? Podnětem je touha vyzkoušet něco nového. Rutinní akce? Neuděláme to, naše myšlenky nás odradí. Šeptají nám, že to nemůžeme udělat, je to příliš těžké a ať to radši ani nezkoušíme a my to opravdu nezkusíme… A co odměna? Zůstat v bezpečí, neriskovat.  

PROČ? Protože náš mozek je geniální. Jednou z jeho funkcí je držet nás v bezpečí, tj. v status quo, za každou cenu. Dle nejnovějších výzkumů neurovědců se zjistilo, že máme cca 5 sekund (Mel Robbins: „The 5 Second Rule“) na to, abychom naši myšlenku začali realizovat, jinak nám to mozek neumožní a má na to různé fígle.

Změna je strašidelná. Myšlenka dělat něco nového, neznámého nebo něco, co by lidé mohli soudit, může způsobit, že se vaše srdce rozbuší a máte sucho v ústech. Vaše tělo reaguje přesně tak, jako když byl jeskynní člověk pronásledován tygrem. Mozek reaguje stejným způsobem. Chcete utéct a skrýt se.

Takže příště až uslyšíte v hlavě hlas, který vám říká, že to nemůžete udělat a nabádá vás k útěku… zastavte se. Připomeňte si, že to je jenom nový návyk, ne tygr, ale hlavně VYKROČTE A UDĚLEJTE TO!!! 

„Strach má jen takovou sílu, kterou mu přiznáváte. Je to síla, která vás zrazuje od toho něco dělat, zkoušet, zažívat. Takže pokud se bojíte, a přesto to uděláte, strach ztrácí všechnu svou moc.“ (Paul Jarvis)

2. Vytvořte si plán B, pro případ…

Psycholog Peter Gollwitzer ve své knize „The Psychology of Action“ přišel s mocným pojetím „jestli-pak plánování“, které říká, jestli se stane X, udělám Y. Zdá se, že tento přístup může mít obrovský vliv na úspěch změny našich návyků.

Řekněme, že většinou spíte až do poslední chvíle, než budete muset vstát do práce. Vy jste se však rozhodli, že začnete ráno běhat. A váš plán je, že zítra ráno uběhnete dva kilometry. Ale když se probudíte, prší nebo sněží. V hlavě vám běží: „Uff v tomto počasí mě nikdo ven nedostane!“ Co uděláte?

Bez „jestli-pak plánování“, se pravděpodobně přetočíte v posteli a usnete. Ale pokud jste večer předtím plánovali den a vytvořili plán B, tak víte, že jestli bude špatné počasí, pak půjdu do fitka a poběžím na běžícím pásu. Když ráno po probuzení uslyšíte déšť, budete vědět, co dělat. A nebudete pokračovat ve starém návyku. Odměnou bude nejen 30minutové sledování oblíbeného programu v průběhu běhání, ale taky příval endorfinů po výkonu a dobrý pocit z nového vykročení. 

3. Soustřeďte se na proces, a ne na cíl

Všichni někdy selhali a ne jednou. Všichni od Steva Jobse až po kolegy ve vedlejší kanceláři. Rozhodující je, jak selhání zvládáte. Je to pro vás dobrý důvod vzdát to? Nebo to berete jako příležitost se něco naučit, příležitost se posunout? Když se vzdáme, zůstáváme ve známém prostředí, v bezpečí. I když vám to neudělá radost. I to, že se vzdáváme, je návyk. 

Důležité je si uvědomit, co se stalo. A soustředit se na proces vytváření návyku – co lze udělat jinak, abyste se tomu příště mohli vyvarovat. A pokračovat dál. Ve studii zaměřené na tvorbu návyků, vědci zjistili, že jednorázové selhání, nemá vliv na tvorbu návyku. Pokud se vám stane, že jednou běhání nebo cvičení vynecháte, čokoládu si v automatu dáte, tak se nic nestane, pokud si uvědomíte, proč se to stalo a další den pokračujete tam, kde jste přestali. Případně uděláte změny v nastavení procesu, v domyšlení plánu B…

Carol Dweck ve své knize „Nastavení mysli“ uvádí, že nejúspěšnější lidé na světě se soustřeďují na své úsilí, ne na výsledek. To, že chybují, je pro ně příležitost povyrůst. 

Když se rozhodneme, že chceme něco změnit, například zhubnout, je důležité naplánovat proces, jak toho dosáhneme. Je důležité si vytvořit nové stravovací návyky, kdy jíme menší porce, nejíme po 18. hodině večer, konzumujeme více zeleniny a ovoce, omezíme sladké… Většina lidí si namísto toho určí datum, do kterého chce vážit o 10 kilo méně. Pokud si však určíme konkrétní datum, jen málokdy se nám podaří vytvořit něco dlouhotrvajícího. Svou pozornost totiž upínáme na to, kolik dní to ještě budeme muset „vydržet“, případně si začneme sepisovat seznam, co všechno si koupíme nebo dopřejeme, až naše výzva skončí. Příště si raději řekněte, že to je  jednoduše nový aspekt vašeho života, je to součást vaší identity a dělejte všechno pro to, abyste nové stravovací návyky udrželi nastálo.

A jak říká John Wood, legendární basketbalový trenér, k selhání dochází, když se začneme obviňovat. Jinak je to součást procesu, kdy se učíme z vlastních chyb. 

Selhání je úspěch v procesu. (Albert Einstein)

4. Slavte i malé úspěchy

Jedním z nejsilnějších způsobů, jak posilovat změnu návyků je odměňovat se.  Jak napsal Charles Duhigg v „Síla zvyku“: „Studie lidí, kteří byli úspěšní ve vytváření nových návyků, ukazují, že jasná odměna je důležitá pro to, aby ve vytváření návyku pokračovali.“ Proto, nebagatelizujte žádný úspěch, i když je malý. Naopak, oceňte se a slavte!! 

5. Pokračujte

Opusťte myšlenku, že musíte být v této věci dokonalí, nebo  že jste to měli zvládnout už dávno.  Změna návyků trvá nějakou dobu a je nutné se zlepšovat krůček po krůčku.  

Když se cítíte demotivovaní nebo frustrovaní, nezapomeňte, na to, že existují dobré dny a špatné dny. Vizualizujte si svoje cíle, a to, proč jste se na cestu změny návyku vydali, kde se již nacházíte a co vám nový návyk přináší. 

Pamatujte, že vzdát se, je ta nejjednodušší věc na světě. Ale překonat se a zvládnout to, když by každý porozuměl tomu, proč to vzdáváme, to je opravdová síla. 

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top