skip to Main Content

Sám sobě nejlepším přítelem

Asi se shodneme na tom, že přátelé jsou jedním z nejcennějších darů života. Obohacují nás a jsou extrémně důležití pro naše zdraví a náš celkový wellbeing. I věda se na tuto oblast dívá stejně. Například Feeney&Collins ve své studii definovali 8 způsobů, jak nám vztahy s blízkými lidmi pomáhají. 

Co nám přináší přátelství? 

  • Lépe se vyrovnáváme se stresem 
  • Pomáhá nám objektivněji se orientovat v různých situacích
  • Snadněji pracujeme s emocemi
  • Lépe překonáváme překážky 
  • Lehčeji zvládáme dílčí neúspěchy 
  • Podporují naše setrvání na cestě za vytýčenými cíli 
  • Rozvíjejí naši důvěru v sebe sama 
  • Dávají nám zažít pocit, že někomu na nás záleží a že jsme milováni

V průběhu života potkáváme mnoho lidí, ale jen některé z nich můžeme nazvat přáteli. A i mezi nimi jsou velké rozdíly – někteří jsou přáteli jen na krátké období, jiní k naplnění určitého cíle a jen pár z nich se stane přáteli na celý život. Ne každý zákonitě musí být naším nejlepším přítelem. S někým se setkáme proto, abychom se vzájemně obohatili a něco si předali a poté šli každý svou cestou. Změníme-li zaměstnání nebo školu nebo ukončíme vztah, změníme vzor svého chování a tím se může změnit i naše přátelství. To je přirozený jev. Neznamená to, že je něco špatně. Znamená to jen, že jsme se posunuli dál a pro svůj další vývoj potřebujeme něco nebo někoho jiného.

Tato perspektiva mi opravdu pomohla porozumět, proč některé z mých opravdu důvěrných přátel nemusím vidět stále. Vždycky se ale objeví přesně v okamžik, kdy je na své cestě opravdu potřebuji anebo naopak oni potřebují mě. Dříve mě trápilo, že se s někým velmi intenzivně vídám a rozumím si s ním a poté na dva roky o něm nic nevím… Teď už vím, že je všechno, jak má být, víme o sobě a jakmile přijde čas, tak se zase uvidíme každý den….

Toxické vztahy nepotřebujete!

Rovněž se může stát, že když se snažíme svůj život měnit k lepšímu, naši současní přátelé z toho nemají radost. V nějaké míře je může ohrožovat to, jak se měníme a nově smýšlíme. I toto je naprosto přirozené. Někdy se prostě změní společný cíl nebo důvod, proč se s někým přátelíme. Zlepšení našeho života někdy znamená distancovat se od lidí, kteří jsou v jiné fázi jejich života. Nezbývá než si najít nové přátele, kteří nás povzbudí v našem růstu.

Snažíte se udržovat přátelství, která vám už nic nedávají nebo vás dokonce vyčerpávají a cítíte se kvůli tomu špatně? Pokud kývnete hlavou, že ano, je čas pustit. Není to úplně jednoduché, nejspíš z toho budete smutní, ale nevěšte hlavu, když necháte nefunkční přátelství jít, je to nezbytná součást života. 

Máte přítele nebo přítelkyni, který myslí jen na sebe? Někoho, kdo se nikdy nezeptá na váš život? Kdo se nikdy neraduje z vašich úspěchů? Takováto nefunkční přátelství raději ukončete…. A neciťte se za to provinile. Vina nebo soucit není dobrý důvod proč zůstat přáteli… Ztrácíte čas s lidmi, kteří vám nic nepřinášejí, a naopak, vám chybí na ta správná přátelství.

Jak si najít opravdové přátele?

Krok #1: Začněte u sebe

Nemůžete být dobrým přítelem, pokud nejste dost dobrý sám pro sebe. Máte tendenci zacházet se všemi ostatními lépe než sami se sebou? Není snadné mít hluboké, milující a trvalé vztahy, pokud nejste srovnaní sami se sebou. Je nutné, stát se sám sobě tím nejlepším přítelem! Zasloužíte si stejnou lásku, laskavost a trpělivost, kterou dáváte svým přátelům! Začněte tím, že budete věnovat pozornost tomu, co říkáte, jak mluvíte sami se sebou.  Řeknete-li příliš mnohokrát, že nejste dost dobří, začnete tomu věřit. Vybírejte slova, která používáte velmi opatrně. Pokud byste je neřekli kamarádovi, rozhodně je nepoužívejte ve vztahu k sobě!

Krok #2: Není to o vás

Přátelství je o vzájemném vztahu, o dávání a přijímání. Vždycky bychom měli myslet na to, co můžeme do přátelství přinést. Jedním z mých nejoblíbenějších citátů je od Mayi Angelou: „Lidé zapomenou na to, co jste řekli, lidé zapomenou na to, co jste udělali, ale lidé nikdy nezapomenou, jak se s vámi cítili.“ Jedno ze základních pravidel, aby se s vámi lidé cítili dobře je jim vytvářet prostor, naslouchat jim a povzbuzovat je. Je to opravdu tak jednoduché. Vědci zjistili, že být sympatický je stejně snadné jako naslouchat lidem a žádat je, aby vám řekli více.

Krok #3: Udělejte krok ze své rutiny

Když přestanete plýtvat časem s lidmi, které ve skutečnosti nemáte rádi, najdete víc času na ty, se kterými je vám dobře. Nejúžasnější lidé a nejvíce inspirativní jsou ti, kteří zkoušejí nové věci mimo svou zónu komfortu. Když s nimi budete trávit čas, inspirují i vás, pomohou vám posunout se dál po vaší cestě. Nebojte se aktivně vyhledávat lidi, se kterými ujdete část vaší cesty, možná se vaše cesty propojí napořád. Přihlaste se na aktivity, kde takovéto lidi můžete potkat, připojte se ke skupině online sítí, vydejte se na dobrodružné cesty anebo se přihlaste na školení, které vás zajímá. 

Začít se k sobě chovat jako nejlepší přítel je opravdu těžké. Léta jste ním nebyli!  Změna těchto vzorců, vytvoření nového návyku vyžaduje úsilí. Rozhodně si zasloužíte být obklopeni lidmi, kteří vám přinášejí jen to nejlepší. A pamatujte, že síla vaší vztahové sítě je jedním z pěti základních pilířů vašeho celkového wellbeingu.

Pozn. k napsání článku mě inspirovaly Mel Robbins a Emma Seppala

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top