skip to Main Content
"Wellbeing je cesta, na kterou se může vydat každý.
Důležité je mít odvahu, naději a víru v sebe."

Deepak Chopra

"Lidé obětují zdraví, aby vydělali peníze. Poté obětují peníze, aby znovu získali své zdraví. Zaobírají se minulostí, obávají se budoucnosti a neužívají si přítomnost… Vlastně nežijí ani v přítomnosti ani v budoucnosti. Žijí tak, jakoby neměli nikdy zemřít. A nakonec zemřou bez toho, aniž by skutečně žili.."

Jeho Svatost Dalajláma

previous arrow
next arrow
Slider

Wellbeing – Umění žít je celostní pohled na to, jak dobře a spokojeně žít a jak přinést více smysluplnosti a harmonie do důležitých oblastí našeho života. Mnoho z nás věří, že vždy je něco za něco, že k dosažení skvělých věcí musíme učinit velké oběti: abychom uspěli v práci, musíme se soustředit jenom na ni, na úkor sebe sama, rodiny a komunity.

Známá „work-life balance“ vyjadřuje vztah mezi prací a zbytkem života, představující spíš kompromis. Vyjadřuje, že „práce“ soutěží s „životem“, a ignoruje skutečnost, že spokojený život je vlastně harmonií pěti základních pilířů života. Stačí nalézt soulad mezi jednotlivými pilíři.

Wellbeing stojí na pěti základních pilířích:

wellbeing smysluplnost

Každý potřebuje v životě dělat něco smysluplného, něco, co ho baví a naplňuje, a to nejlépe každý den. Nezáleží na tom, zda se jedná o oblast práce, školy, rodiny nebo koníčků. Podstatné je, že svůj čas věnujeme něčemu, na co se těšíme a dodává nám to energii.

wellbeing - vztahy

Kvalita našich vztahů jak v rodině, v práci, tak s našimi přáteli, je extrémně důležitá pro naše zdraví a celkovou životní pohodu. Vztahy s blízkými lidmi nám pomáhají zvládat stresové situace, překonávat překážky, zvládat dílčí neúspěchy a zažívat pocit, že někomu na nás záleží a že jsme milováni.

wellbeing - zdraví

Dobrá fyzická kondice, čistá mysl, zdravá strava a kvalitní spánek nám dodávají dostatek energie na naše každodenní aktivity. Způsob, jakým myslíme, co jíme, jak se  chováme a jak o sebe pečujeme, může ovlivnit délku našeho života o 20 až 30 let.

wellbeing - finance

Skutečné množství peněz má na náš celkový wellbeing menší vliv než to, jak efektivně naše finance řídíme, jak máme peníze zabezpečeny, zda máme finanční jistotu do budoucna a na jaké věci a aktivity peníze vynakládáme.

wellbeing - komunita

Když se angažujeme v komunitě, kde žijeme, vracíme do ní zpět „kus sebe“ – své dovednosti, znalosti, čas… tak z toho získávají nejen Ti, kterým je naše pomoc určena, ale hlavně my sami. Pomoc druhým, laskavost a vstřícnost patří k těm nejhlubším lidským radostem. Udělat něco pro druhé člověka doslova naplňuje.

0%
Pouze 20% lidí plně souhlasí s tím, že mají rádi to, co dělají každý den (vyplývající z dotazování 10,5 tisíce lidí napříč zeměmi).
0%
75% nákladů na zdravotní péči je způsobena okolnostmi, které můžeme ovlivnit - kouření, stres, nedostatek fyzické aktivity či špatné stravovací návyky.
0%
70% naší spokojenosti ovlivňují naše vztahy - kvalita a hloubka vztahů s rodinou, přáteli, kolegy v práci a sousedy (studie Murray a Peacock 1996).
0%
Výzkum ukázal, že až 40% svého dne jednáme automaticky, což znamená, že jsme řízeni našimi návyky.
Back To Top