Jak jste na tom s wellbeing kulturou? Daří…

Wellbeing a covidová pandemie
Z posledního průzkumu zaměřeného na wellbeing realizovaného na podzim 2020 na vzorku 1500 lidí ze 46 zemí světa vyplynulo, že 85% lidí se potýká s výrazným poklesem wellbeingu v důsledku covidové pandemie.
Proč poklesl wellbeing? Jaké jsou příčiny?
Zhoršení v oblasti duševního zdraví (úzkosti, strach a stres)
Sociální izolace a s tím spojený pocit osamělosti (zejména „singles“)
Neadekvátní nárůst požadavků na práci
Nedostatečná podpora a komunikace ze strany manažera
Přemíra technologií a dlouhá doba strávená u počítače
Ztráta motivace
Prolínání se rolí (pracovní role a role rodiče)
Obavy ze ztráty zaměstnání
Nedostatečná fyzická aktivita, nevhodná strava, přibírání na váze, málo spánku
15% lidí deklaruje, že jejich wellbeing se naopak zvýšil. Hlavně díky tomu, že neztrácí čas dojížděním do práce, mají více času na rodinu, v oblasti zdraví mají více času na fyzické aktivity, kvalitnější jídlo, delší spánek a celkově mají lepší duševní zdraví. Rovněž se jim podařilo si lépe nastavit hranici mezi prací a osobním životem.
Jedním z důvodů poklesu wellbeingu je i prolínání se rolí. Víte PROČ?
Jen 30% lidí dokáže striktně oddělovat práci od osobního života!
Ti šťastní z nás se nazývají tzv. SEGMENTOŘI. Dokážou si vytvářet pevné hranice mezi svým osobním a pracovním životem. V jejich životě existuje jasný předěl mezi prací a nepracovními rolemi. Mohou pracovat více než 50 hodin týdně a přesto mít pocit, že mají dostatečný prostor k odpočinku. Dokážou vypnout. Domů si práci ani myšlenky na práci nenosí. Když jsou v práci, soustředí se na práci, když jsou doma, žijí svůj soukromý život.
Naopak tzv. INTEGRÁTOŘI pevnou hranici mezi prací a nepracovními rolemi nedrží. Jsou více fluidní, přepínají tam a zpět, což však vyžaduje značnou mentální energii. Většina se shoduje na tom, že někdy je těžké říct, kde končí pracovní život a kde začíná život osobní. Integrují, ale nedaří se jim vypnout. Po pracovní době si berou práci s sebou a je jedno jestli domů ke svým rodinám nebo na setkání s kamarády. Do práce přichází i s rodinou a tématy, které řeší doma.
Níže uvedený obrázek vám objasní, na co si dát pozor ať už patříte do první nebo druhé skupiny. Pokuste se zařadit nejen sebe, ale i své kolegy, nadřízené či podřízené. Získáte tím více porozumění a věřím, že se vám následně bude i snadněji pracovat.

A jak jste na tom vy? Zhoršil se vám kvůli pandemii váš wellbeing nebo naopak máte více času na rodinu a své koníčky? Patříte mezi segmentory nebo integrátory?
0 komentářů k zobrazení